Na czym polega prowadzenie własnej firmy?


Żeby stworzyć firmę potrzeba mnóstwa czasu, energii i pieniędzy – tak głoszą obiegowe opinie. Statystycznemu Polakowi założenie przedsiębiorstwa kojarzy się luksusem, na który stać nielicznych. A jak naprawdę wygląda prowadzenie firmy?

Na działalność gospodarczą składa się kilka istotnych elementów. Pierwszym z nich jest biznesplan. Nie jest oczywiście wymagany, ale jego stworzenie pozwoli uniknąć wielu błędów w późniejszym zarządzaniu przedsiębiorstwem. Rzeczą absolutnie konieczną jest natomiast kapitał początkowy. Może on pochodzić ze środków własnych, dotacji unijnych lub od inwestora. Mając pomysł i pieniądze musimy zadbać o lokal, w którym zorganizujemy siedzibę firmy. Koszty jego utrzymania mogą być bardzo różne w zależności od tego, na co się zdecydujemy. Możemy bowiem wykorzystać do tych celów własne mieszkanie bądź wynająć odpowiednie pomieszczenie. Wszystko zależy od naszych możliwości finansowych. Warto zadbać również o dobre wyposażenie biura. Komputer, telefon i fax to elementarny zestaw, którego wymaga prowadzenie firmy. Kolejną sprawą jest księgowość, a więc wybór sposobu dbania o finanse. Tutaj po raz kolejny pojawia się kilka opcji. Księgowość możemy prowadzić sami, zlecić ją firmie zewnętrznej bądź zatrudnić na to stanowisko odpowiednio wykwalifikowaną osobę.

Prowadzenie firmy wymaga kreatywności, przedsiębiorczości i – zwłaszcza na początku – pewnych nakładów finansowych. Jednak, oprócz korzyści materialnych, zapewnia nam luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić, a mianowicie możliwość bycia swoim własnym szefem.