Ile kosztuje prowadzenie firmy?


Ile kosztuje założenie działalności gospodarczej? Mogłoby się wydawać, że sporo. Jednak samo zarejestrowanie przedsiębiorstwa w Urzędzie Skarbowym zamyka się w kwocie 200 złotych. Pamiętać należy oczywiście o kosztach, jakie niesie ze sobą wyposażenie, rozwinięcie i późniejsze prowadzenie firmy.

Mówi się, że dwie rzeczy na świecie są pewne – śmierć i podatki. I sporo w tym prawdy. Regularne koszty generuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Sięgają one 400 złotych miesięcznie w pierwszych dwóch latach prowadzenia działalności. Później wzrastają ponad dwukrotnie. Jednak ubezpieczenie nie jest kwestią opcjonalną, posiadać musi je każdy. Będąc pracownikiem na etacie również je odprowadzamy. Jednak wtedy wszystko załatwia za nas pracodawca. Prowadzenie firmy nakłada ten obowiązek na nasze barki. Dodatkowe koszty ponosi za sobą prowadzenie księgowości. Istnieje jednak tańszy sposób niż zatrudnianie wykwalifikowanej osoby. Prowadzenie księgowości internetowej nie będzie nas kosztowało więcej niż 50 złotych miesięcznie.

Do tego dochodzą koszty utrzymania lokalu, opłaty abonamentowe i inne, wynikające ze specyfiki świadczonych przez nasze przedsiębiorstwo usług. Jednak nic nie daje takiej satysfakcji, jak samodzielne założenie i prowadzenie firmy. Zwłaszcza, kiedy zaczyna to przynosić wymierne korzyści.